Drewniany dom – przeżytek czy nowoczesność?

Drewniane domy to typowy element krajobrazu polskiej wsi. Niemal każdy wyobrażając sobie życie poza miastem oprócz łanów zbóż i zwierząt gospodarskich kojarzy też zbudowane z desek konstrukcje, w jakich mieszkali nasi dziadkowie i pradziadkowie. Wiele regionów Polski charakteryzuje się różnorodnymi, typowymi dla danego terenu stylami architektonicznymi, według których budowano domy z drewna.

Jednak wraz z postępującą urbanizacją i odpływem ludności do miast wiele z tych budynków popadło w zapomnienie, ich właściciele to często osoby starsze niezdolne do wykonywania prac konserwacyjnych. Typowe skojarzenie współczesnego mieszczanina z drewnianym domem często jest bliższe spróchniałej, popadającej w ruinę rudery wykorzystywanej jako miejsce spotkań przez lokalnych kloszardów niż idyllicznego obrazka rodem z „Wesela” Wyspiańskiego i innych lektur szkolnych.

Trudno więc się dziwić, że zrażeni do tradycyjnego drewnianego budownictwa przedstawiciele rodzącej się w Polsce klasy średniej przeprowadzając się poza miasta masowo budowali uważane za nowoczesne murowane domy. Dziś krajobraz wielu podmiejskich miejscowości to pstrokaty miks podupadających domostw z drewna i pastelowej pstrokacizny nowych budynków. Jednakże nie wszystkich potencjalnych nabywców zadowalają domy murowane, wielu narzeka na brak specyficznego mikroklimatu możliwego tylko w tradycyjnych budowlach i podobieństwo do wcześniej użytkowanych mieszkań w blokach.

Rozwiązaniem łączącym zalety tradycyjnej wiejskiej chaty z wygodą nowoczesnego budynku są domy drewniane z bali. Ta od niedawna popularna metoda jest konkurencyjna cenowo względem murowanych konstrukcji, znacznie lepiej wpasowuje się w wiejski krajobraz, jednocześnie pozwalając na oryginalny wygląd, a przy tym pozwala na znaczną oszczędność energii koniecznej do ogrzewania, co nie tylko zmniejsza obciążenie rodzinnego budżetu, ale także jest przyjazne środowisku. Domy drewniane z bali to rozwiązanie dla każdego, kto marzy o tradycyjnym wiejskim domu, chcąc jednocześnie korzystać ze wszystkich możliwości oferowanych przez współczesne budownictwo.

Zapraszamy na stronę NaturEkoDom.pl po więcej informacji

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *