Drewniany dom – przeżytek czy nowoczesność?

Drewniane domy to typowy element krajobrazu polskiej wsi. Niemal każdy wyobrażając sobie życie poza miastem oprócz łanów zbóż i zwierząt gospodarskich kojarzy też zbudowane z desek konstrukcje, w jakich mieszkali nasi dziadkowie i pradziadkowie. Wiele regionów Polski charakteryzuje się różnorodnymi, typowymi dla danego terenu stylami architektonicznymi, według których budowano domy z drewna.

Jednak wraz z postępującą urbanizacją i odpływem ludności do miast wiele z tych budynków popadło w zapomnienie, ich właściciele to często osoby starsze niezdolne do wykonywania prac konserwacyjnych. Typowe skojarzenie współczesnego mieszczanina z drewnianym domem często jest bliższe spróchniałej, popadającej w ruinę rudery wykorzystywanej jako miejsce spotkań przez lokalnych kloszardów niż idyllicznego obrazka rodem z „Wesela” Wyspiańskiego i innych lektur szkolnych.

Trudno więc się dziwić, że zrażeni do tradycyjnego drewnianego budownictwa przedstawiciele rodzącej się w Polsce klasy średniej przeprowadzając się poza miasta masowo budowali uważane za nowoczesne murowane domy. Dziś krajobraz wielu podmiejskich miejscowości to pstrokaty miks podupadających domostw z drewna i pastelowej pstrokacizny nowych budynków. Jednakże nie wszystkich potencjalnych nabywców zadowalają domy murowane, wielu narzeka na brak specyficznego mikroklimatu możliwego tylko w tradycyjnych budowlach i podobieństwo do wcześniej użytkowanych mieszkań w blokach.

Rozwiązaniem łączącym zalety tradycyjnej wiejskiej chaty z wygodą nowoczesnego budynku są domy drewniane z bali. Ta od niedawna popularna metoda jest konkurencyjna cenowo względem murowanych konstrukcji, znacznie lepiej wpasowuje się w wiejski krajobraz, jednocześnie pozwalając na oryginalny wygląd, a przy tym pozwala na znaczną oszczędność energii koniecznej do ogrzewania, co nie tylko zmniejsza obciążenie rodzinnego budżetu, ale także jest przyjazne środowisku. Domy drewniane z bali to rozwiązanie dla każdego, kto marzy o tradycyjnym wiejskim domu, chcąc jednocześnie korzystać ze wszystkich możliwości oferowanych przez współczesne budownictwo.

Zapraszamy na stronę NaturEkoDom.pl po więcej informacji

Zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *