Co należy wiedzieć o drzwiach pasywnych?

Wybór odpowiednich drzwi nie jest prostą sprawą, w szczególności jeśli chodzi o drzwi wejściowe do domu. Każdy z nas wie, że drzwi stanowią niejako izolację pomiędzy przytulnym domem, a chłodnym podwórkiem.

Warto więc wiedzieć czym są drzwi pasywne. Otóż, jest to rodzaj drzwi posiadających podwyższone parametry termoizolacyjne. Drzwi takie charakteryzują się tym, że minimalizują koszty związane z normalną eksploatacją domu. Chodzi tu w szczególności o koszty zużycia energii.

Drzwi pasywne stosuje się w różnego rodzaju budynkach, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Są często używane w budynkach pasywnych, cechujących się bardzo niskim poborem energii z zewnątrz.

Tego typu drzwi chronią nas przed wiatrem, deszczem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ich największa zaletą jest to, że znacznie zmniejszają koszty ogrzewania domu. Ich wysoka szczelność powoduje, że ciepło z naszego mieszkania nie ucieka. Ponadto, jesteśmy chronieni przed przeciągami z zewnątrz. Większość drzwi pasywnych posiada także dobre zabezpieczenia przed włamaniem, dlatego też stanowią ochronę naszego dobytku.

Drzwi energooszczędne (lub pasywne) różnią się od standardowych drzwi. Cechują się dodatkowymi uszczelkami poprawiającymi ich szczelność, a także większą grubością skrzydła drzwi i ościeżnicy. Ta ostatnia, wykonana jest zwykle z drewna, lub mieszanki aluminium i kompozytu. Drzwi posiadają także tzw. windstopery, czyli uszczelki chroniące wnętrze naszego domu przed przeciągami.

Podobnie jak standardowe drzwi, ich skrzydła mogą posiadać przeszklenia. Szkło w takich drzwiach jest zazwyczaj złożone z trzech warstw. Warto jednak wiedzieć, że przeszklenia pogarszają ich odporność na przenikanie ciepła.

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są drzwi, to możemy je podzielić na wykonane z PCV, aluminium, stali lub drewna.

Zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *