O czym pamiętać wybierając oświetlenie łazienkowe nad lustrem?

Odpowiednie oświetlenie łazienkowe nad lustrem jest ważne przede wszystkim ze względu na fakt, że lustro stanowi część „roboczą” w łazience, umożliwiającą dokładną pielęgnację twarzy, zębów czy włosów. Powinno być to jednocześnie oświetlenie, które umożliwia wykonanie czynności pielęgnacyjnych w odpowiedni sposób, zapewniając doskonałą ostrość widzenia detali (co jest niezwykle ważne chociażby przy goleniu lub robieniu makijażu), ale także nie razi zbytnią intensywnością osoby spoglądającej w swoje odbicie w lustrze. Oprócz tego oświetlenie nad lustrem stanowi również bardzo istotny element wystroju łazienki wpływający na to jak się ona prezentuje pod względem wizualnym i jaki ma wpływ na samopoczucie osób w niej przebywających. Dlatego tak bardzo ważne jest by przed zakupem opraw oświetleniowych i żarówek zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw.

Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem oświetlenia łazienkowego nad lustro?

Przed zakupem oświetlenia lustra, warto jest zwrócić uwagę na to, by światło padało równomiernie na twarz osoby, która znajduje się przed lustrem. Pozwoli to ją oświetlić bez pojawienia się zbędnych cieni, co jest niezwykle istotne w aspekcie higieny. Można dzięki temu zyskać pewność, że poranna czy wieczorna toaleta zostanie wykonana w dokładny sposób. Najlepiej w tej kwestii sprawdzą się zamontowane nad lustrem lampy w formie kinkietów naściennych oświetlających lustro na całej lub w większości jego szerokości. Kinkiety te powinny mieć zamontowane świetlówki liniowe lub żarówki typu LED. Z kolei należy zrezygnować z wykorzystania w strefie lustra halogenów. Powodują one powstawanie niekorzystnych cieni, które w skuteczny sposób mogą przeszkodzić w codziennej higienie i pielęgnacji.

Oprócz rodzaju opraw oświetleniowych i zastosowanych w nich rodzajów żarówek, niezwykle istotne jest również to, by posiadały one odpowiedni kolor światła. Najlepiej nad lustrem sprawdzi się światło o temperaturze barwowej 5000-6500 K oraz wskaźniku oddawania barw na poziomie 80-90%. Jeśli nie jesteśmy sami w stanie odczytać barwy światła i wskaźnika oddawania barw danej żarówki lub świetlówki, warto jest spytać się o to przed zakupem jej producenta lub sprzedawcę. Pozwoli to uniknąć błędu i konieczności wymiany nieodpowiednio dobranych elementów oświetlenia.

W przypadku gdy chcemy osiągnąć właściwy efekt oświetleniowy bez zbędnego kombinowania, warto jest zakupić lustro z wbudowanym oświetleniem. Kąt padania i moc światła w takim lustrze zostały odpowiednio wyprofilowane przez producenta, a często są to także bardzo ciekawe lustra pod względem designerskim, co wpływa na wystrój łazienki.

Zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *