Ósemki – leczenie czy ekstrakcja?

Ósemki, zwane też „zębami mądrości”, najczęściej wyrzynają się w wieku pomiędzy 18 a 25 rokiem życia, zdarza się jednak, że pojawiają się w znacznie później. Wyrzynanie się zęba może trwać dość długo, czasem proces ten zajmuje nawet kilka lat. Z punktu widzenia fizjologii zęby te, o ile są zdrowe i pełnowartościowe, biorą udział w rozdrabnianiu i przeżuwaniu pokarmu.

Ósemki – proces wyrzynania się zębów

Niestety bardzo rzadko możemy spotkać ósemki w pełni wykształcone i zdrowe. Ponieważ pojawiają się one w momencie, kiedy pozostałe zęby są już obecne w jamie ustnej, z reguły nie dysponują one wystarczającą ilością miejsca na prawidłowy rozwój w łuku zębowym. Doprowadza to do sytuacji, w której same ósemki nie wyrzynają się prawidłowo, a dodatkowo ich obecność bardzo niekorzystnie wpływa na inne zęby. Zęby mądrości najczęściej układają się w pozycji prostopadłej w stosunku do pozostałych zębów lub w położeniu „skośnym mezjalnym”, napierając na sąsiednie zęby trzonowe. W nielicznych przypadkach mogą być położone zupełnie poprzecznie lub być odwrócone, z nachyleniem dystalnym. Powstające w ten sposób stłoczenie pozostałych zębów doprowadza do destrukcji właściwego ich układu w łuku zębowym. Ponadto ten trzeci ząb trzonowy mocno napiera na ząb trzonowy drugi, czyli „siódemkę” często doprowadzając do jej nieodwracalnego uszkodzenia.

Ósemki – zabiegi higieniczne

dentysts-lecznaZnajdujące się na końcu łuku zębowego ósemki rzadko kiedy wyłaniają się z dziąseł całkowicie i w prawidłowym kierunku. Najczęściej są widoczne tylko częściowo, a pozostała część pozostaje w dziąśle. Taki stopień wyrżnięcia zęba, w połączeniu z dość trudnym dostępem do niego, powoduje bardzo szybki rozwój zmian próchniczych. Powodem takiego stanu jest powstawanie pomiędzy ósemką a dziąsłem, tzw.  „kieszonki dziąsłowej”, w której zalegają resztki pokarmowe i namnażają się bakterie. Lokalizacja zęba znacznie utrudnia zarówno szczotkowanie jak i używanie nici dentystycznej, co skutkuje wzmożonymi zmianami próchniczymi w obrębie zęba. Mało tego, w sąsiadujących z ósemkami zębach, może również dojść do podobnych zmian próchniczych, spowodowanych stłoczeniem zębów w tej okolicy.

Ósemki – zabiegi stomatologiczne

Z racji utrudnionego dostępu do ósemek, leczenie zęba w przypadku próchnicy może być bardzo problematyczne lub niemożliwe. Zdarza się, że w ósemkach nie ma możliwości przeprowadzenia koniecznego leczenia kanałowego. Często lekarz dentysta podejmuje decyzję o ekstrakcji ósemki nawet w przypadku, gdy ząb ten jest całkowicie zdrowy – jako element profilaktyki.                                                        Lekarz stomatolog, po przeprowadzonej ocenie stanu zęba, może zdecydować się na jego ekstrakcję.                                                     Istnieje wiele przesłanek przemawiających za takim rozwiązaniem.                                                                                                                     Są to między innymi:

  • nieprawidłowy kierunek wyrzynania się zęba
  • niepełne wyrżnięcie się zęba
  • wyrżnięcie się ósemki z już istniejącą próchnicą
  • destrukcyjny wpływ na drugi ząb trzonowy i jego korzenie
  • wpływ ósemki na stłaczanie się pozostałych zębów w łuku zębowym
  • częste infekcje dziąsła w okolicy zęba
  • wytworzenie się ropnia w okolicy ósemki
  • pojawienie się próchnicy w ósemce
  • konieczność przeprowadzenia leczenia endodontycznego w zębie

Wszystkie te wymienione czynniki przemawiają za tym, żeby lekarz dentysta wykonał ekstrakcję ósemki. Zabieg taki, pomimo trudności technicznych w jego wykonaniu, wydaje się przynosić pożytek dla całego uzębienia pacjenta. Dentysta często usuwa ząb mądrości jeszcze przed jego wyrznięciem się, lub tuż po – nie czekając na pojawienie się szkód, które taki ząb mógłby spowodować.

Zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *